Як впоратися із масовою панікою?
Психологи часто визначають паніку як стан страху, що супроводжується різким ослабленням вольового самоконтролю. Однак панічна поведінка не тільки не є зазвичай рятівною, а й дуже часто стає більш небезпечним фактором, ніж перша небезпека, яка викликала паніку. Так у критичний момент люди перетворюють небезпеку на катастрофу. Що може спричинити масову паніку? Шокуючий стимул, який викликає переляк спочатку в однієї чи кількох людей. Вигуки: «сирена», «ракета», «танки» і т.п. теж кидають людей в паніку. Люди в стані паніки готові слідувати першій реакції. Іноді вона виявляється парадоксальною. Наприклад, згідно механізму протилежної реакції, людина може з переляку кинутися назустріч небезпеці, і за нею будуть інші. Як уникнути залучення у масову паніку?
Насамперед, постаратися, якнайбільше бути поінформованим про можливу небезпеку, і про можливі способи її подолання. Латинська приказка
говорить: “попереджений – озброєний”.
Дуже важливо за наявності інформації та плану дії відчувати себе активним суб’єктом подій, тобто мати почуття контролю над ситуацією. У цьому випадку ваша увага з тривоги, страху та безвиході переключається на будь-яку предметну, конкретну діяльність чи завдання, наприклад, допомогу постраждалим, сприяння лікарям, рятувальникам. У результаті людина виявляється захопленою конкретною дією, страх і тривога заміщуються цілеспрямованою поведінкою.
Допомагає відчуття фізичної близькості друзів, знайомих, сусідів, здатних будь-якої миті прийти на допомогу. Це підвищує психологічну стійкість, запобігає появі почуття розгубленості та відчуття безпорадності. Ще один дієвий спосіб уникнути паніки – колективний спів ритмічних пісень. Такий ритм може зіграти позитивну роль після того, як паніка вже почалася. У всіх випадках, звичайно, бажано наявність відповідної музики, динаміків, музичних інструментів, але й за відсутності таких не слід губити голову. Наприклад, в ізраїльських школах та дитячих садках спільний спів пісень допомагає дітям, впорається з панікою, спричиненою ракетним обстрілом. Цей спосіб чудово підходить і дорослим. Напередодні паніки та на ранній стадії її розвитку може бути дуже продуктивно використаний гумор. Відомі яскраві випадки в різних країнах, коли своєчасний жарт знімав панічну напругу, а виступ популярного гумориста вирішально змінював настрій людей.
У стресової ситуації присутність у натовпі жінок, що кричать, і дітей надає несприятливий вплив на психіку тому, що звук високої частоти викликає паніку. З тієї ж причини, для протидії паніці краще служить низький чоловічий голос, ніж високий жіночий.